Втората победа в първенството на Черно море върна увереността и самочувствието на футболистите и свали напрежението в отбора след двете поредни загуби от Апоел (Беер Шева) в Европа и Локомотив в София.
Освен всичко друго Черно море продължи и уникалната си серия на ?Тича“ от 21 мача поред без загуба – 19 победи и 2 равенства, постигнати между 23 юли 2023-а и 12 август 2024-та, като в този период има и 12 поредни успеха пред своята публика.
Обективно погледнато ?моряците“ си заслужиха трите точки в домакинството срещу Ботев Враца, след като показаха бърза реакция и изравниха резултата малко преди почивката, а след това изиграха силно второ полувреме, през което тотално доминираха и в много моменти се доближиха до футбола, който умеят да играят и който им донесе сребърните медали през миналата кампания.
През вторите 45 минути подопечните на Илиан Илиев комбинираха бързо помежду си, изграждаха с финес и лекота добри атаки и създадоха достатъчно положения за гол.
За тяхно съжаление вкараха само едно, което обаче се оказа достатъчно за успеха, а попадение на дебютанта Клаудио Кешеру беше отменено заради изключително тънка засада.
Важно е да се отбележи също, че Черно море спечели без двамата си основни изпълнители в офанзивен план – наказания електронен мозък на тима Мазир Сула, от който идват идеите и креативността в средната линия, и левия външен полузащитник Мазир Сула, който ще липсва дълго след получената тежка травма на последната тренировка преди срещата, пише www.multibisnis.com.
Отсъствието на Калкан е възможно най-неприятната новина за Илиан Илиев, тъй като румънецът се бе утвърдил в състава, но от друга страна треньорът разполага с един бразилец, който загатна, че може да се превърне във водещ изпълнител и нов лидер.
Разбира се, става дума за лятното попълнение Дуду, който срещу Ботев изигра най-силния си мач до момента за Черно море.
Кариоката определено се справи, бе един от най-добрите играчи на вицешампиона и с основна заслуга за крайния резултат, защото начинът, по който изработи победния гол, бе меко казано впечатляващ и е по силите само на можещи и мислещи играчи.
По време на знаменития си 50-метров рейд Дуду демонстрира страхотен контрол върху топката и след като умело слаломира между няколко съперници и навлезе в голямото наказателно поле, я поднесе на тепсия на Васил Панайотов, който нямаше как да сбърка.
Това изпълнение на ?кариоката“ е плод на индивидиуална класа, още повече, че малко по-рано Дуду бе направил нещо подобно. Тогава от фланга нахлу навътре в пеналта, елиминира двама противници и след като си освободи позиция за стрелба, нанесе нисък удар с левачката.
В този случай нападателят имаше малшанс, тъй като кълбото премина на сантиметри край дясната странична греда, но по-важно е, че Дуду показа усет за импровизация и умение да се надиграва един на един, които му помагат да намира празните пространства.
Като цяло остана впечатление, че той плува в свои води на десния фланг, тъй като обича да навлиза навътре и перфектен ляв крак, така че за в бъдеще ще има достатъчно време и възможности да оправдава доверието на Илиан и да докаже, че наставникът не е сгрешил с неговото привличане.
Що се отнася до Клаудио Кешеру, той игра само 17 минути в първия си двубой, но се видя, че е в задоволителна физическа форма и се понрави с няколко майсторски отигравания. Неприятно е, че ВАР отне усмивката на Клаудио след гола, който реализира малко след появяването си на терена, но няма причина головете за него да не идват занапред, тъй като е доказан голмайстор.
За румънеца най-важното ще е да бъде в оптимална кондиция, защото другото го може и поне до края на есенния полусезон Кешеру се очертава като солидна алтернатива за място на върха на атаката, където освен Исмаил Иса може да бъде използван и възстановяващия се след травма Уеслен Жуниор, а в краен случай и Брено Тейшейра.
Тук трябва да уточним, че двамата бразилци не са типични централни нападатели и силата им е по-скоро зад тарана пред тях, но в зависимост от развоя на срещите и изпълнителите, с които треньорът разполага за всеки конкретен мач, може да изпълняват и други функции в най-предни позиции.